Postoje dileme i upiti što je to javno zdravstvo?
Sustav javnog zdravstva je sustav koji pruža zdravstvene usluge svim stanovnicima Republike Hrvatske pod jednakim uvjetima i po jednakoj cijeni.
Znači kako smo već prije pisali. Za svakog zaposlenika u RH se odvaja 16 posto od bruto dohotka za zdravstvo tj. zdravstveni doprinos na bazi solidarnosti. Što znači bez obzira koliko iznosi tih 16 posto svi imaju jednako pravo na zdravstvenu uslugu. Pri tome istu tu uslugu imaju i oni koji su na socijalnoj pomoći tj. svi građani RH bez obzira uplaćuju li doprinos ili ne. Pri tome oni koji plaćaju zapravo pokrivaju troškove svih korisnika.
Zdravstvena zaštita se pruža u više nivo. Primarna u ordinacijama obiteljskim, ginekoloških, pedijatrijskim, stomatološkim. Sekundarna u bolnicama. Tercijarna u klinikama. Zatim javnozdravstvene službe, školska zaštita.
Već smo naveli da je primarna zdravstvena zaštita dio javnog zdravstva. Što znači da liječnici u ordinacijama primarne zdravstvene zaštite bilo u okviru Doma zdravlja ili u svojim privatnim ordinacijama rade pod jednakim uvjetima . Imaju jednako plaćene svoje usluge koje uvjetuje ugovor sa Hrvatskim zavodom za zdravstveno osiguranje. Što to znači?
Pacijenti imaju pravo izabrati liječnika obiteljske medicine, primarnog ginekologa, pedijatra za dijete , liječnika dentalne medicine. I kada svaki pacijenti izabere liječnika, odlazi kod tog liječnika na preglede i taj liječnik ima prema ugovoru sa zavodom za zdravstveno osiguranje HZZO obavezu pružiti pacijentima usluge prema ugovoru i prema pravilnicima koje određuje HZZO.
HZZO je osiguravajuća kuća i određuje opseg usluga na koje pacijenti imaju pravo i prema tom opsegu usluga liječnici rade.
Vrlo često se na žalost dogodi da pacijenti dobiju informaciju kako liječnici ne žele napraviti neke usluge ili naplaćuju neke usluge i nemaju informaciju o tome da će liječnici dobiti plaćeno samo onaj dio koji je naveden u ugovoru sa HHZO-om.
Tako se, na žalost. Dogodilo da je radi vlastite promidžbe navedeno da liječnici privatnici ne rade svoj posao. Liječnici privatnici, prethodno koncesionari, a nekada u zakupu rade točno ono što im je u ugovoru navedeno. Svakodnevno su kontrolirani od HZZO-a jer ih se preko centralnog zdravstvenog sustava kontrolira vrijeme rada svake ordinacije i usluge koje se pruže.
Ono što je činjenica sve je manje liječnika pa tako i liječnika u primarnom zdravstvenom sustavu u roku od 5 godina u mirovnu ide preko 600 liječnika iz obiteljskih ordinacija a već sada postoji potreba za liječnicima. Radi nedostatka liječnika preko 300 000 žena nema svog izabranog ginekologa što znači da HZZO raspolaže sa sredstvima i upućuje ih u druge svrhe umjesto za brigu o pacijentima.
Prostorije Domova zdravlja su namjenski građene, za rad ordinacija, iz sredstava koje su izdvajali građani. Sada kada se prema zakonu o zdravstvenoj zaštiti primarna služba orijentirala na rad liječnika koji imaju privatne ordinacije ali su dio javnog zdravstva i u najmu imaju ordinacije unutar domova zdravlja. Županije su na svojim sjednicama donijele odluku o visini najma. I ono što su učinile jeste donijele odluku da je najam prostora po tržišnim cijenama. I iako su više puta članovi županija upozoravani da rad ordinacija nije tržišni nego u sklopu javnog zdravstva odluke su takve da najmom pokušava nadoknaditi potreba za financiranjem nepotrebnog sustava domova zdravlja. Iako su većina liječnika postali privatnici i ne postoji potreba za silnom administracijom , ostao je isti broj administrativnog osoblja koji više nemaju svoju funkciju .
Tako je i u Vukovarsko srijemskoj županiji na sjednici županije donijeta odluka kojom su u vrlo nepovoljan položaj stavljeni liječnici koji su privatnici ali imaju ugovor sa HZZO-om i rade u sustavu javnog zdravstva i nemaju načina dodatne zarade. Zbog tržišnih cijena najma odlučili su jednim dijelom otići u druge prostore ili ne sklopiti nove ugovore čime se još više usluga gubi.
Zalaganjem Hrvatske konzervativne stranke i njenog predstavnika u županijskoj skupštini potaknutog našim zalaganjem u našoj županiji smo uspjeli donijeti promjene . U suradnji sa predstavnicima liječnika u primarnoj službi sazvali smo sastanak i uspjeli uvrstiti točku dnevnog reda na skupštini sa prijedlogom da se cijena najma vrati na dosadašnju vrijednost odnosno na vrijednost koju je HZZO uvrstio u svoj ugovor, a koja iznosi 1250 kn plus PDV.
Tako smo ponovo omogućili liječnicima koji su u prostorijama Domova zdravlja da i dalje obavljaju svoj rad u javnom zdravstvu po cijenama koje je odredio HZZO a koje su puno niže od cijena privatnika koji su izvan javnog zdravstva.
Daljim radom Hrvatska konzervativna stranka će se zalagati da se ove promjene dogode u svim županijama i tako liječnicima omoguće osnivanje svojim ordinacija u sustavu javnog zdravstva.
Ono što je ovdje jako važno je sigurno činjenica da je zdravstvena zaštita potrebna svima, i u gradovima i u selima. Lokalnoj samoupravi kao i Vladi bi trebalo biti prioritet omogućiti zdravstvenu skrb svim stanovnicima. A posebno u pograničnom području koje moramo čuvati i štititi za naše buduće generacije.
USPJELI SMO U VUKOVARSKO SRIJEMSKOJ ŽUPANIJI – USPJETI ĆEMO I U ČITAVOJ HRVATSKOJ JER NAŠA BRIGA SU SVI STANOVNICI LIJEPE NAŠE.
Dr Mirjana Semenić Rutko