Razmatramo li stanje u našoj državi, nailazimo na niz problema koji se ne rješavaju. Takav jedan problem je prisutan i u zdravstvu.
Već unatrag 5 godina od strane Hrvatske Liječničke Komore stižu upozorenja o sve manjem broju liječnika, kako zbog prosječnog broja godina tako i zbog sve većeg broja liječnika koji kao i drugi odlaze za boljim poslom i boljom zaradom.
Želimo li imati stabilnu državu moramo imati stabilnu ekonomiju , školstvo i zdravstvo.
Već sada postoji veliki problem u Primarnoj zdravstvenoj zaštiti gdje postoji manjak liječnika , 186 timova obiteljske medicine je bez nositelja ,a 180 timova bez liječnika odnosno pokrivaju ih umirovljenici ili jedan liječnik u više ambulanti . Ako znamo prosijek godina koji je 55, moram računati da će u idućih 5 godina u mirovinu otići oko 650 liječnika iz Primarne zdravstvene zaštite. Ako to pomnožimo sa brojem osiguranika uzmimo broj 1500 osiguranika a puno liječnika ima i više osiguranika pod svojom skrbi to je brojka od 975 000 stanovnika koji će ostati bez liječnika .
Sada nedostaje 50 pedijatara a u mirovinu već za dvije godine bi trebalo otići 85 pedijatara. To su liječnici koji skrbe o najvažnijoj populaciji, našoj djeci.
Nedostaje 79 ginekologa , a mogli bi u mirovinu otići 2021 njih 47, po godinama. Ginekolozi u svom timu imaju u skrbi 6000 i više pacijentica , mogu upisati i 9000 žena. To znači da već sada izabranog ginekologa nema oko 474 000 žena a za dvije godine ta brojka će se povećati za 282 000 žena ako uzmemo broj od 6000 žena u timu. Veliki broj timova su timovi bez nositelja koji pokrivaju liječnici iz bolnice kada stignu i kada mogu. To znači da pacijentice iz tih timova nemaju stalnog ginekologa nego se izmjenjuju time se gubi kontinuirana skrb na koju pacijentice imaju pravo.
Nedostatak liječnika u bolnicama je također više nego prisutan. Nedostaje preko 2000 liječnika u bolničkoj skrbi. Stvaraju se sve veći redovi, čekanja koja se ne mogu riješiti sve dok se ne napravi potpuna reorganizacija zdravstvenog sustava.
Potreban je plan i konsenzus svih uključenih u zdravstvenom sustavu, ministarstva, liječnika i predstavnika pacijenata.
Razmotriti trenutno stanje. I donijeti odluke koje će to stanje promijeniti. Zanemarivanjem ovih činjenica sve veći broj pacijenata će biti bez mogućnosti ostvariti svoje pravo na zdravstvenu zaštitu koje mu je ustavom zagarantirano. A između ostalog svaki zaposlenik iz svoje plaće svaki mjesec odvaja sredstva za zdravstvenu skrb, te svaki treba biti upoznat sa svim svojim pravima i obavezama u brizi o vlastitom zdravlju .
Studij medicine traje 6 godina , specijalizacija još 5 godina.
Kada ovo izračunamo, ako imamo studenta koji neće pasti niti jedan ispit, neće biti bolestan, ako je žena neće biti trudna, treba minimalno 12 godina za imati liječnika specijalista.
Imajući u vidu trenutno stanje u zdravstvu i sve što smo naveli, hitno je potrebno povećati upisne kvote za medicinu. I nakon toga stimulirati studente za ostanak u Hrvatskoj, omogućiti im napredovanje u poslu, adekvatnu naknadu za odgovoran posao koji rade. Riješiti stambeno pitanje.
Ovo je samo jedan dio problematike. Ali je stanje kritično i potrebno je HITNO pristupiti rješavanju problema.
Mirjana Semenić Rutko dr.med. spec. ginekolog