Predsjednik Europske komisije Jean Claude Juncker odgovorio je na zastupničko pitanje zastupnice u Europskom parlamentu Ruže Tomašić postavljenom ožujku 2017. godine, u kojem je od njega zatražila da se izjasni o svojoj izjavi da daje potporu nastavku arbitražnog procesa o hrvatsko-slovenskoj granici iz kojega se Republika Hrvatska povukla nakon teške povrede međunarodnog ugovora sa slovenske strane.
U odgovoru koji je u četvrtak, 8. lipnja 2017. zaprimila zastupnica Tomašić Komisija je okrenula ploču o potpori arbitranom procesu. Istaknula je da ona nije stranka u sporazumu o arbitraži, već je djelovala kao posrednik u postupku koji je vodio do uspostave arbitražnog vijeća između Slovenije i Hrvatske na temelju sporazumu prema međunarodnom pravu te da je spremna podržati bilo koje održivo bilateralno rješenje ako se o njemu dogovore obje stranke. Također, Komisija je pozvala Hrvatsku i Sloveniju da nastave bilateralni dijalog o tom važnom pitanju koji bi trebao dovesti do pravne sigurnosti u pogledu konačnog rješenja graničnog spora.
Pismo Ruže Tomašić Europskoj komisiji i odgovor predsjednika Europske komisije donosimo u cijelosti:
Predmet: Arbitražni proces o hrvatsko-slovenskoj granici
Predsjednik Europske komisije tijekom nedavnog posjeta Sloveniji izjavio je da Komisija daje potporu nastavku arbitražnog procesa o hrvatsko-slovenskoj granici, iz kojega se Republika Hrvatska povukla nakon teške povrede međunarodnog ugovora sa slovenske strane, u potpunosti u skladu s pravnom stečevinom Europske unije.
Republika Hrvatska dobrovoljno je i u dobroj vjeri ušla u arbitražni proces s Republikom Slovenijom i bila je spremna pred ad hoc arbitražnim sudom riješiti granični spor na način i pod uvjetima kakvi su određeni Sporazumom o arbitraži. Nakon što je taj sporazum ozbiljno kompromitiran koruptivnom radnjom slovenske strane, čime je nepovratno ugrožena neovisnost i nepristranost arbitraže, čak su i slovenska agentica u arbitražnom procesu i slovenski sudac sami dali ostavke.
Budući da predsjednik Europske komisije i dalje inzistira da Republika Hrvatska bezuvjetno poštuje konačnu odluku arbitraže, znači li to da predsjednik Europske komisije korupciju u pravosuđu dokazanu vjerodostojnim i javno objavljenim razgovorima između člana arbitražnog suda kojeg je imenovala Slovenija i zastupnice Slovenije ne drži dovoljno relevantnim kršenjem načela poštenja, zakonitosti, neovisnosti i vjerodostojnosti u sudstvu?
Ne bi li predsjednik Komisije trebao upravo poticati bilateralno rješavanje sukoba između dviju punopravnih članica Unije?
Ruža Tomašić
Zastupnica u Europskom parlamentu (ECR)
Odgovor predsjednika Junckera u ime Komisije (8.6.2017)
Kako je Komisija istaknula u odgovoru na pitanje E-000428/2017, ona nije stranka u sporazumu o arbitraži, već je djelovala kao posrednik u postupku koji je vodio do uspostave arbitražnog vijeća između Slovenije i Hrvatske na temelju sporazumu prema međunarodnom pravu. Komisija pomno prati arbitražni proces o tom bilateralnom pitanju. Komisija općenito podržava arbitražne procese koji su u interesu pravne sigurnosti obiju stranaka. Komisija je, naravno, spremna podržati bilo koje održivo bilateralno rješenje ako se o njemu dogovore obje stranke.
Komisija poziva obje stranke da nastave bilateralni dijalog o tom važnom pitanju koji bi trebao dovesti do pravne sigurnosti u pogledu konačnog rješenja graničnog spora. Komisija nastavlja poticati mirno rješavanje sporova između država članica Europske unije.