Anđelko Matov: Mi ostajemo!

Anđelko Matov, kandidat Hrvatske konzervativne stranke i HRAST-a za župana Šibensko-kninske županije u intervjuu za portal feral.news govori o svom programu, planu razvoja Knina i ostalim projektima u županiji.

 

Anđelko Matov: Mi ostajemo!

Možete li se predstaviti građanima? Tko ste vi i za što se zalažete, zašto bi Kninjani dali baš vama glas?

– Ja sam Anđelko Matov, dugogodišnji košarkaški trener, kandidat za župana Šibensko-kninske županije u koaliciji Hrvatske konzervativne stranke i stranke Hrast – Pokret za uspješnu Hrvatsku. U ovu utakmicu ulazim kao osoba koja istinski želi promijeniti smjer kojim je krenula naša županija, a taj smjer se reflektira na indeksu razvijenosti gdje smo svrstani u pretposljednju kategoriju. Biti pasivan promatrač je nešto što smatram nezrelim, a i jako je teško kada sagledate sve oko sebe ostati po strani. Vjerujem da svojim znanjem kao i dugogodišnjim radnim iskustvom mogu uvelike pomoći našoj županiji da napokon iskoristi sve svoje neiskorištene potencijale kako bi oporavili županiju. Danas pričati o Kninu, nažalost znači pričati o gradu koji je demografski i gospodarski na dnu. Kninu trebaju promjene a u razgovoru s mnogim građanima je vidljivo da su Kninjani toga itekako svjesni. Osoba sam koja u kampanji na prvo mjesto stavlja ljude koji su sustavno zanemarivani svih ovih godina. Koliko god trenutna vlast pričala lijepe priče, danas ih je u Kninu jako teško pronaći. Računam na glasove svih građana željnih promjena i bolje budućnosti Knina, bez obzira na stranačku, nacionalnu ili drugu pripadnost.

Što vi nudite naspram ostalih opcija?

– Teško mi je govoriti o drugim opcijama. Kao i većina žitelja ove županije iznimno sam razočaran načinom na koje one funkcioniraju. Vi svugdje u predizbornoj kampanji možete naići na fantastična rješenja svih problema koji su oko nas. Nažalost, da ih se realiziralo samo 40 posto od obećanog, danas bi situacija bila uvelike drugačija. Ono što bih izdvojio u povučenoj paraleli sa svim ostalim kandidatima je transparentnost i efikasnost uprave u punom obliku. Čak 70 posto jedinica lokalne i regionalne samouprave je netransparentno, među njima smo naravno i mi. Građane se mora informirati o proračunu, o planovima nabave, registru sklopljenih ugovora, o javnoj nabavi kao i o priljevu novčanih sredstava. Želimo postaviti nove standarde, dodatna pravila igre i radit ćemo sve da postignemo veću društvenu odgovornost kako vlasti tako i svih žitelja ove županije.

Što za vas znači Knin, kako biste pomogli Kninu da postanete župan?

– Knin je za mene simbol pobjede, zajedništva i snage svih nas. Moja vizija Knina je vizija grada kao industrijsko i poljoprivredno središte naše županije. Mi u županiji moramo imati centar industrije i poljoprivrede, a Knin je po svom položaju najidealniji. Uz poticaje iz EU fondova, kao i od same županije Knin vidim kao središte hranidbenog lanca ovog našeg područja. On ne smije biti pretvoren u grad slučaj već grad primjer razvoja. Nepravedno je slučajno ili namjerno sve ove godine zaboravljen, a po svojoj ulozi kroz povijest to nikako nije zaslužio. Naišao sam na podatke HGK Županijske komore Šibenik gdje se navodi da u gospodarstvu grada Knina, u 2015. godine, ukupni ostvareni gubitak za 16,8 posto veći nego prethodne godine. Takvi podaci županijskoj upravi morali su biti putokaz za ulaganje znatno većih sredstava za revitalizaciju Knina koje se nije dogodilo.

Koje probleme prepoznajete u Kninu?

– Knin se puno promijenio svih ovih godina ali, nažalost, samo kozmetički. Kninjani kažu da se u gradu radi, rješava se infrastruktura, uređuju se fasade, uređuju se nogostupi, parkovi, izgrađena je prekrasna crkva ali nažalost to nije dovoljno za kvalitetan život. Ne živi se od betona, a to dokazuje svaki četvrti stanovnik Knina i okolice, znači gotovo njih 25 posto koji primaju socijalnu pomoć. Centar za socijalnu skrb provjerio je – nije riječ o prevarama. To je zaista tako. Ljudi nevoljko, ali sve više napuštaju svoja ognjišta, odlazeći trbuhom za kruhom. Sve to nam govori samo jedno, a to je da Knin zaslužuje da se o njegovim problemima priča više puta u godini osim za Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i kada temperature dosegnu 40 u hladu. Možemo govoriti o sadržajno obogaćivanju Kninske tvrđave, o renoviranju postojećih ugostiteljskih objekata novim terasama i ljetnim pozornicama, možemo ulagati u kombinaciju kulturno-povijesnog i vjerskog turizma ali bez proizvodnje, mislim da neće biti nekog većeg i konkretnijeg razvoja koji je Kninu potreban u rješavanju ova dva po meni najveća problema – nezaposlenosti i napuštanja grada. Grad Knin je kraljevski grad, ali kako za koga.

Kako mislite da bi vaše “sportsko” iskustvo pomoglo ili doprinijelo kako Kninu tako i županiji?

– Dolazim iz svijeta sporta, gdje je jako bitno da ste timski igrač, da znate planirati strategiju razvoja. Čini mi se da je upravo to ono što svih ovih godina nedostaje ovoj našoj županiji. Mi još uvijek ne znamo kojim smjerom krenuti. Smjer riječi i smjer djela kao da se stalno mimoilaze. Izuzetno sam ponosan što moj tim čine izuzetno vrijedni, pošteni ljudi sa stavom koji istinski vole ovu županiju i koji se ne boje uhvatiti u koštac sa svim izazovima koji su pred nama. Želio bi zaista ako mi se pruži prilika stvoriti funkcionalnu i jaku županiju, na ponos svih nas koji u njoj živimo. Nevjerojatan je potencijal koji nas okružuje, i jako često postavljam samom sebi isto pitanje: zašto je godinama neiskorišten u cilju podizanja kvalitete života ovih ljudi. Godine trenerskog posla daju mi samo jedan odgovor a on glasi : loš odabir prve postave igrača. Kada se to dogodi na utakmici, ja djelujem odmah i mijenjam lošeg igrača. Kako će županija odlučiti vidjet ćemo uskoro.

Koji su vaši projekti?

– Ponekad da promijenili stvari na bolje prvo je potrebno promijeniti klimu u društvu, prvo moramo promijeniti način razmišljanja u stanovnika Knina. Moram naglasiti da ne postoji čarobni štapić ali u malim sustavima kao što je Šibensko-kninska županija ili grad Knin sve je moguće!

Sa samo jednom kapitalnom investicijom Knin bi se pretvorio u grad budućnosti. MI OSTAJEMO ne napuštamo naš grad i županiju, je slogan pod kojim idemo u izbor u Kninu.
Ako baš hoćete konkretno evo: Park prirode Dinara je nešto što se može riješiti u kratko vrijeme a može pridonijeti brendiranju Knina kao zelene destinacije i naravno zapošljavanju, povezano s Dinarom prava promišljena valorizacija rijeke Krke i rijeke Krčić i te kako može doprinijeti održivom razvoju.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on print
Print