Ruža Tomašić u EP-u branila ustavnu definiciju braka u Hrvatskoj i postojeće zakone o ravnopravnosti spolova

Zastupnica HKS-a u Europskom parlamentu Ruža Tomašić reagirala je na plenarnoj sjednici EP-a održanoj u srijedu, 11. ožujka 2015., na dio izvješća talijanskog zastupnika iz grupacije socijaldemokrata Piera Antonia Panzerija, koji je u svojem izvješću o ljudskim pravima i demokraciji u svijetu u 2013. godini izrazio žaljenje zbog ishoda hrvatskog referenduma o ustavnoj definiciji braka:

‘U većini podržavam ovo Izvješće ali kao zastupnica iz Hrvatske osjećam se dužnom reagirati na točku 165 Izvješća u kojoj izvjestitelj izražava žaljenje zbog ishoda hrvatskog referenduma o definiciji braka iz prosinca 2013. godine’, naglasila je Tomašić.
‘Smatram da ne postoji razlog za žaljenje jer ustavna definicija braka u Hrvatskoj ni na koji način nije naškodila pravima LGBT zajednice. Dapače, poslužila je kao katalizator za donošenje zakona o životnom partnerstvu osoba istog spola u srpnju 2014. kojim je istospolna zajednica stavljena unutar zakona kako i priliči društvu koje brine o svim svojim pripadnicima. Želja velike većine  hrvatskih građana da brak ostane zajednica jednog žene i jednog muškarca nije izraz homofobije ili diskriminacije kako točka 165 Izvješća imputira. To je riječ o pozivu na zaštitu tradicionalnih vrijednosti koje su naše društvo održale homogenim unatoč čestim povijesnim nedaćama koje su zahvaćale Hrvatsku’, rekla je Tomašić.

Na plenarnoj sjednici održanoj u ponedjeljak 9. ožujka, eurozastupnica Tomašić glasovala je zajedno s hrvatskim zastupnicima iz redova EPP-a protiv Izvješća belgijskog zastupnika iz Socijalističke stranke Marca Tarabelle pod nazivom “Napredak u području jednakosti žena i muškaraca u EU-u u 2013.”  koje u većem dijelu pod parolom jednakosti zagovara uvođenje ‘spolnih kvota’ i otvaranje radnih mjesta namijenjenih isključivo ženama, čime zapravo vraća žene u položaj prije emancipacije.

Ruža Tomašić rekla je da ovo Izvješće ne može nikako podržati jer smatra da ono, iako bi  prema svom naslovu trebalo biti usmjereno na napredak na području jednakosti  žena i muškaraca, čini upravo suprotno te većinom preporuka vraća žene u položaj prije emancipacije. Primjer za to je zahtjev da države članice u programe ruralnog razvoja uključe strategije usmjerene na povećanje broja radnih mjesta u ruralnim područjima koja su namijenjena ženama. ‘Ne bismo li se trebali boriti protiv takve podjele  radnih mjesta na muška i ženska’, upitala je Tomašić podsjećajući kako je  kao policijska djelatnica u Kanadi prije tridesetak godina uspjela redefinirati jedno radno mjesto koje je bilo namijenjeno samo jednom spolu te je svojom upornošću postala prva policajka na motoru u toj državi. ‘Nije mi na kraj pameti danas početi zastupati stavove koje sam sa gnušanjem odbijala’, istaknula je Tomašić poručivši zastupnicima u EP-u da ne treba uvoditi nove zakone o ravnopravnosti spolova, nego se najprije treba izboriti da se poštuju oni postojeći.
‘Izvješće Tarabella’ također potiče pobačaj u državama članicama i krši načelo supsidijarnosti koje nalaže da države članice same kreiraju zakon kojim će regulirati reproduktivna prava, odnosno pravo na život.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on print
Print